Posted in: Wnętrza

Krzesła dla dzieci – dobre siedzisko to zdrowe plecy

Wybór krzesła dla dzieci to nic prostego. Trudno zadowolić gusta dziecka, ale jeszcze trudniej znaleźć mebel, który będzie dla niego zdrowy, Co jest kluczowe przy wyborze krzesła do biurka dla dzieci?

Ergonomiczne oparcie w odpowiednim rozmiarze

Pierwszą i najważniejszą rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest oparcie. Krzesła do biurka młodzieżowe i dziecięce nie mogą mieć prostego oparcia. Chociaż często używamy tak skonstruowanych mebli, chociażby w jadalni, nie są one zdrowe dla kręgosłupa. Tym bardziej jeśli mówimy o dzieciach.

Krzesła dla dzieci powinny mieć ergonomiczne oparcie. Oznacza to, że jego kształt jest dopasowany do naturalnej krzywizny kręgosłupa. Ta struktura w naszym ciele jest esowato wygięta. Ważne, aby dziecięcy fotel miał wybrzuszenie w dolnej części oparcia. Dzięki temu będzie dobrze podpierać część lędźwiową, a cały kręgosłup zachowa swoją naturalną pozycję. Dziecięce fotele obrotowe z tak ukształtowanymi oparciami można znaleźć na: https://kamilameble.pl/30-krzesla-dzieciece-i-mlodziezowe 

Krzesła dla dzieci muszą być także dopasowane do ich rozmiarów. Samo oparcie nie może być ani za duże, ani za małe. W obydwu przypadkach, nawet odpowiednio zaokrąglona powierzchnia, może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Tym bardziej jeśli wybieramy krzesła do biurka dla dzieci. Przy odrabianiu lekcji czy rysowaniu maluchy spędzają sporo czasu. Opierając się o oparcie nie dostosowane do ich wzrostu, mogą nabawić się wad postawy, które trudno będzie wyleczyć.

Obowiązkowo z podłokietnikami

Coraz częściej spotyka się krzesła do biurka młodzieżowe, w których brak jest podłokietników. Takie meble wyglądają bardzo dobrze, zdają się zgrabniejsze, lżejsze, a czasem bardziej designerskie. Dużo łatwiej też wsunąć je pod biurko, kiedy nie są używane. Warto jednak zrezygnować z tego rodzaju foteli biurowych, zwłaszcza jeśli chodzi o krzesła do biurka dla dzieci.

Po co dziecku podłokietniki? Oczywiście po to, aby jego ramiona mogły odpocząć w wygodnej pozycji. Krzesła dla dzieci nie służą tylko do odrabiania lekcji – wówczas łokcie raczej spoczywają na blacie biurka. Maluchy często czytają na nich książki, rysują, bawią się czy grają na komputerze. Krzesła do biurka młodzieżowe pełnią jeszcze więcej funkcji.

Krzesła do biurka dla dzieci, wyposażone w podłokietniki, zapobiegają garbieniu się. Kiedy łokcie znajdują oparcie, obręcz barkowa jest wyprostowana. To ważne, zwłaszcza, gdy w pozycji siedzącej spędza się sporo czasu. Luźno zwisające ramiona, będą obciążały także odcinek piersiowy kręgosłupa.

A co z estetyką? Niektóre krzesła do biurka młodzieżowe mają mocno zminimalizowane podłokietniki i takie rozwiązanie naprawdę dobrze wygląda. Ta część może być wykonana z atrakcyjnego materiału lub chromowana, dzięki czemu będzie także ozdobą. Wszystkie krzesła do biurka dla dzieci muszą mieć podłokietniki na odpowiedniej wysokości. Świetnie jeśli są regulowane, chociaż to nie zdarza się zbyt często. Przed zakupem warto wymierzyć wysokość biurka, aby mieć pewność, że podłokietniki uda się wcisnąć pod jego blat.